Гевино

Вински пикантерии: Кое е најпродаваното вино во светот?

Некои вина стануваат повеќе од само напиток – тие се вистински великани во светот на гурманизмот и културата на уживање. Меѓу нив, едно вино се издвојува како вистински симбол на вкус и претставува иконскиот столб на винарската индустрија. Станува збор за виното “Château Lafite Rothschild”.

Ова вино се произведува во Франција, во регионот Бордо, каде што се сретнуваат најдобрите услови за винопроизводство. Имајќи го во предност квалитетот на грозјето, климата и традициите во производството, “Château Lafite Rothschild” стана легендарно во светот на виното.

Ова вино е познато по својата вкусна комбинација на ароми и вкусови кои се развиваат со годините во бочвите. Со својата благородна и комплексна природа, ова вино ги одразува најдобрите карактеристики на регионот и културата на виното како целосно.

“Château Lafite Rothschild” не е само пијалок, туку и искуство. За многумина, купувањето и уживањето во ова вино не претставува само акт на конзумација, туку влез во елитната светска листа на винарите. Со векови на традиција и почит, ова вино стана апсолутен фаворит и се наоѓа на врвот на листата на најпродавани вина во светот.

Секоја голтка на “Château Lafite Rothschild” е голтка за извонредно винско искуство, што го прави ова вино не само најпродавано, туку и најценето во својата категорија.

Цената на некои флаши од ова вино достигнува и над 10.000 американски долари.

Изберете ги полињата што ќе се прикажат. Другите ќе бидат скриени. Повлечете и спуштете за да го преуредите редот.
 • Слика
 • SKU
 • Рејтинг
 • Цена
 • Акции
 • Достапност
 • Додади го во кошничка
 • Опис
 • содржина
 • Тежина
 • Димензии
 • Дополнителни информации
Click outside to hide the comparison bar
Споредете
Кошничка затвори